Kedves Olvasó!
„A kapitalizmus vagy piacgazdaság olyan gazdasági rendszer, amelyben a termelési tényezők többségében magántulajdonban vannak, miket haszon elérésének céljából működtetnek, és ahol a termelt javak és szolgáltatások elosztását túlnyomórészt a szabad piac határozza meg.”
A Wikipédia „kapitalizmus” szócikke felütésében szereplő definícióban a szabad piac kifejezés a legújabb kor jellemzője. A szabad piac biztosítása és léte erős intézményrendszert feltételez, amelyben a törvényhozás és a szabályozók el tudják látni az ez irányú feladataikat. Ez a gyakorlatban sokszor – ahogy körbenézünk a minket körülvevő világban vagy éppen a saját bőrünkön tapasztaljuk – már nem egy ilyen egyszerű kérdés.
Az A lapban egy globális, több évtizedet átölelő és mára mindenki számára érzékelhető tendenciáról olvashatnak „A győztes mindent és mindenkit visz – Miért gond, ha erősödik a vállalati koncentráció?” című cikkben.
Ennek kapcsán ötlött fel bennem, hogy megosztok önökkel egy személyes tapasztalatot.
Amikor a 2000-es évek elején túl voltunk az első 5-6 év működésén és láthatóan álltuk a versenyt a többi, banki és biztosítói tulajdonban levő alapkezelő céggel, az volt a várakozásom, de még inkább a vágyakozásom, hogy legyen több hozzánk hasonló társaság. Akkor nem is volt nehéz egy alap-, vagyonkezelőt elindítani. Alapvetően intellektuális szakma ez, ahol a tárgyi, technikai, személyi feltételek egyszerűek voltak és 20 millió forint alaptőkével el lehetett indítani egy ilyen céget. Ha 3-4 tettre kész ember úgy ítélte meg, hogy vállalja a kockázatot és a versenyben megméretteti magát, egy szobában, telefonnal, néhány számítógéppel elindulhatott. Három év jó teljesítményére már felfigyelnek és onnantól az üzlet is nagyságrendekkel nőhet. (Tipikus életpálya a fejlett világban, hogy a sikeres portfóliómenedzserek önállósítják magukat, azonnal vannak ügyfelek, akik velük tartanak, tehát üzlet is van és nincs „idióta főnökük” – ideális állapot, nem?).
Az elmúlt években folyamatosan, a 2008-as válságot követően egyre durvább és durvább szabályozói környezet telepedett rá a szektorra. Mind személyi, mind tárgyi és technikai feltételekben nagyon erős követelményrendszer jelent meg, ami a költségeket és ezáltal a belépési korlátot jelentősen megemelte. Ma sokkal kisebb a valószínűsége annak, hogy bárki arra vetemedne, hogy belépjen erre a piacra. Holott ennek az ügyfél lenne a legnagyobb nyertese. Aminek szintén a szabályokat alkotó és a szabályok betartását ellenőrzők elsődleges érdekei között kellene szerepelnie.
Továbbra is a szabad versenyen alapuló piacgazdaságot tartom a legegészségesebb modellnek. Csak azt sajnálom, hogy a jelenlegi tendenciák a szektorunkban egyre kevésbé mutatnak arra, hogy ez a belépési korlátok csökkenésével könnyen megvalósulna. A köz érdekében.
Bilibók Botond
vezérigazgató
A legújabb lapszám tartalmából
- Mit adtak nekünk a kapitalisták?
- Harc az agyakért, a jövőért
- Ami nem öl meg, az gyengévé tesz
- Görögország: nem reménytelen
- Törökország adósságválságban
- A Revolut a bankok új kihívója
- Inflációs szűklátókörűség
- Csapatmunka a vállalatok irányításában
A lap negyedévente jelenik meg
2018. I. negyedév: 2018. április 4.
2018. II. negyedév: 2018. július 4.
2018. III. negyedév: 2018. szeptember 26.
2018. IV. negyedév: 2018. december 12.
Online elérhető a digitalstand.hu oldalán.
Karikatúra: Kustán Roland
Szerkesztőség címe: 1123 Budapest, Alkotás u. 50. Telefon: +36 1 803 8899
E-mail: elofiz@hold.hu
Kiadja: HOLD Alapkezelő Zrt., 1123 Budapest, Alkotás utca 50.
Nyomda: Pauker Nyomdaipari Kft.
Terjeszti: HOLD Alapkezelő Zrt., HOLD Alapforgalmazó Zrt.