jegybankok cimkével ellátott bejegyzések
Leértékelődő jegybankok, felértékelődő arany és bitcoin
A világpolitikai bizonytalanságok, a fogyatkozó bizalom a tőzsdei boom folytatódásában, a növekvő aggodalom amiatt, hogy a központi bankok teljesen elveszítik szuverenitásukat és a napi, egyre…
Mitől Tesla az MNB?
A Párbeszéd a gazdaságról című műsor tegnapi adásában Bartha Lajos, az MNB pénzügyi infrastruktúrákért és bankműveletekért felelős ügyvezető igazgatója, valamint Szabó Dávid, a HOLD alapkezelője…
Hevülő gazdaságok, hevülő árfolyamok
Az Inforádió „Párbeszéd a gazdaságról” című műsorában beszélgetett Virág Barnabás, az MNB ügyvezető igazgatója és Szabó László, a HOLD Alapkezelő elnöke a nagy jegybankok által gerjesztett…
Jegybankárok új utakon
Az elmúlt hetek–pár hónap legfontosabb makrogazdasági változása az, hogy elkezdődtek a kamatemelések világszerte. És nem csak maguk a konkrét kamatemelések számítanak, hanem sokkal inkább az,…
A történelem nem ismétli önmagát?
Infláció, mikor érkezel? Lassan két generáció nő fel úgy Amerikában, hogy nem találkozott jelentős inflációval. Ez azonban könnyen változhat a közeljövőben. A pénzromlás természetének jobb…
„Mindenbuborék”
A 2000-es év körüli „Dotcom buborék” majd a 2008-as „hitelbuborék” után terjedő új név a 2017-es „Mindenbuborék”. Találó elnevezés, hiszen az elmúlt években maga a…
Már Leonardo is
A Christie’s aukciósház múlt szerdai, New Yorkban rendezett árverésén szenzációs áron, közvetítői díjjal együtt 450,3 millió dollárért, azaz közel 120 milliárd forintért (!) kelt el Leonardo…
Európa egykor és most
Miért nem szigorít az Európai Központi Bank? A kiváló európai makrogazdasági adatok láttán az embernek déjà vu érzése támadhat: ilyesmit már látott. Legalábbis annak biztosan,…
Az eszközárinfláció az új svájcifrank-hitelezés
A hétvégén találkoztam az egyik legjobb hazai makroelemzővel, aki azt mondta, hogy számára a devizahitelezés-fiaskó legnagyobb tanulsága az, hogy minden héten azon gondolkodik, hogy mi…
Félnek?
Az kétségtelen, hogy a Fed-nek és az EKB-nak is jelentős szerepe van abban, hogy a fejlett világ gazdasági növekedése a 2008-as válság után helyreállt, a…
Jegybankok és infláció
Felgyorsul-e az infláció a világban? Sok tényező hat az inflációra, pláne globálisan. Az infláció egyik legtermészetesebb forrása a munkaerőpiac szűkössége. Ha egyre több a betöltetlen…
Az adósságszolgálat csapdájában
Világpiaci körkép és következtetések Csaknem egy évtizeddel a nagy pénzügyi válságot követően még mindig nagyon sok ország küzd a túlzott adósság problémájával. Sőt, sok helyütt…
Szakadék balra, szakadék jobbra
Keskeny pallón egyensúlyozó jegybankárok Agresszív akcióikkal (nulla közeli kamatszint, mennyiségi lazítás) a fejlett piaci jegybankok elérték a céljukat: sokat emelkedtek az eszközárak. A befektetői világ…
A jegybankok mennek a lecsóba?
Jegybanki befolyás ciklusainak változása – túl a csúcson (1. rész) Természetesen nem, de 2016-ra szinte determinisztikussá erősödött gazdaságbefolyásolási képességük a jövőben érezhetően csökkeni fog. Tegyük…
Elsül vagy besül a jegybankok fegyvere?
A múlt héten arról írtam, hogy az elmúlt években tapasztalt mértéktelen jegybanki pénznyomtatása miért nem okozott inflációt. Abban maradtunk, hogy mivel a többletlikviditás nagy része…
Draghi megjegyzései
Draghi négy év után a Bundestagban: „Monetary policy alone is not enough to reboot economic growth in the long term.” Ez egyenes beszédre lefordítva ennyit…
Számviteli egyenlőtlenség
Számviteli egyenlőtlenség A jegybankok lazítási programjai újra megmozgatták a befektetők fantáziáját. Szeptember 8-i ülésén az EKB – az elemzői várakozásokkal ellentétben – nem hosszabbította meg…
A pénznyomtatás = az infláció városi legendája, avagy hogyan nem hízol meg a csokitól?
Számos pénzügyi befektető hosszú évek óta várja a magas infláció beköszöntét a fejlett országokban. A fő ok a pénzügyi sajtóban sokat emlegetett jegybanki „pénznyomtatás”. A…
Gondolatok a költségvetési stimulusról
Az elmúlt néhány héten rekord szintre emelkedett a médiában a „fiskális stimulus” kifejezés használata. Lassuló kínai gazdaság, japán visszacsúszása a deflációs környezetbe, az Egyesült Királyság…
Lassulnak a fejlett gazdaságok?
Megoldás: Emelni kell a kamatokat. Komolyan. Az elmúlt pár napban kijött néhány gyenge makroadat az USA-ból és Európából. A halovány konjunktúra jelei rögtön bizakodást keltenek…
A nullkamatot végképp eltörölni!
A Fed jelzései alapján elég erős elhatározás érett meg a tanácsban: a kamatszintet valamennyire normalizálni kell. Ennek több oka van. Az egyik, hogy ha/amikor eljön…
Fiskális fordulat?
A 2010 utáni gazdaságpolitika iránya elég egyértelmű volt a fejlett országokban: a monetáris politika nullába vitte le a kamatszintet és pénznyomtatásból történő állampapírvásárlással próbálta leszorítani…