Még egy jó fél évvel ezelőtt, 2019 márciusában robbant ki az egyetemi felvételi botrányként elhíresült incidens az Egyesült Államokban. Az eset még 2018-ban kezdődött, amikor…
oktatás cimkével ellátott bejegyzések
A játék hatalma
A finn oktatási rendszer, amelynek célja nagyon tömören, hogy a gyerekek kedvenc helye legyen a suli, és sokat játszva, sokat kint mozogva tanuljanak, elhagyva az…
A költségvetés prioritásai (2010-2020)
Az állami költségvetés GDP arányos kiadásainak alakulása 2010 és 2020 között: Nagy pozitívum, hogy az összkiadás végre lecsökken(t) 50,5%-ról 43,5%-ra, ami közelít a régiós jellemzőhöz. Viszont…
Diplomások aránya
Adattárba: a sokszor szapult/csepült Görögország képzett emberfők tekintetében borzasztó nagyot fejlődött és nagyon is jól áll. Évtizede még kb. magyar szinten volt a diplomások aránya…
Jönnek a fiatalok
A felcseperedő post millennials (6-21 évesek) új generációja már belépett az egyetemekre: sokkal heterogénebbek, felük etnikai kisebbséghez tartozik, ez lesz első, igazán multietnikai generáció. Sokkal…
Spanyolviasz helyett
Egy dunakanyari iskola tanárai látogatást tettek Finnországban az ottani közoktatást tanulmányozandó. Évtizedek óta lehet tudni, hogy a finn oktatási rendszer kiváló (a 2016-os összesített PISA-rangsorban…
Eközben Észtországban
Könnyebb lesz az iskolatáska, mert a teljes általános iskolai tananyagot digitalizálták, elérhető bárhonnan, adtak hozzá eszközöket is, nem kell cipelni. Forrás: Vakmajom a Facebookon
Vizsga nélkül
Szingapúrban, ami egyébként a legutolsó PISA-teszt (2016) alapján világelső matematikai oktatásban (2. Japán, 3. Észtország!), és szövegértésben is világelsők a diákok, tovább csökkentik az iskolában…
Az eredménytelen oktatás
Az eredményektől eltekintve mennyire tünteti el az oktatási rendszer a 15 évesek mért matematikai teljesítményében a családi háttérből, a nemből és a földrajzi helyből (város/falu)…
Laboratórium vs. templom
Írország 70%-kal emeli a közoktatásra fordított összeget és 10 év alatt 12 milliárd euró pluszt fog a rendszerbe tolni. A meghirdetett cél nem kisebb, mint…
A liberális egyetemek hegemóniája
Elhangzott, hogy Kelet-Európának az egyetemei minőségében fel kellene zárkóznia a Nyugathoz. A mostani állás szerint belátható időn belül ez lehetetlen vállalkozás, már csak az agyelszívás…
Nyári vízparti olvasmány
Kornai János: Látlelet Forrás: Vakmajom a Facebookon
Az évszázad lehetősége
Nagyjából megvan, hol lehet a CEU Bécsben. „Az évszázad lehetősége” – mondta rá Bécs polgármestere, és valóban az, egyes alterületeken globális top 100-as egyetem, ami…
A női egyenjogúság élharcosa, a piac
Informatikai, mérnöki, energetikai, tudományos, robottechnikai programok – csak középiskolás lányoknak. A kezdeményezés marha jó, hiszen ezeken a területeken nagyon alulreprezentáltak a nők, és ugye irgalmatlan…
Oktatás és sajtószabadság
Sorvaszd el az oktatást, és elsorvad a szabad sajtó is – képzett emberfők híján nincs igény és vevő a kritikus, független tájékoztatásra. Ha az összefüggés…
A CEU él és virul
Magyarország legjobb egyeteme, amely több területen a globális top 100-ban van, újra megkapta honi akkreditációját, működési engedélyét. Ez még nem Moszkva, és reméljük, soha nem…
Hol jobb az oktatás?
A héten szaladt körbe a neten a fenti kép, amin egy ghánai tanár úgy oktatja diákjait szövegszerkesztő program használatára, hogy táblára rajzolta annak a képét,…
Egy stadion hány angoltanár?
A globális gazdaságban az informatikai ismeretek és az angoltudás kábé ugyanaz, mint 100 éve az írás-olvasás tudás: ezek nélkül el lehet lenni, de rendes állást…
Oktatás híján
Tudható, hogy Itáliában roppant probléma van az oktatással, például az egész EU-ban itt van a legkevesebb 30-as diplomás. Ezzel szemben az Ipsos felmérésében az olaszok…
Tudás-szocializmus
Idén relatíve könnyű lett a hatodikos diákok írásbeli matekfelvételije, ahonnan van adat (AKG), ott 10-15 ponttal írtak többet a gyerekek, mint az elmúlt évek jellemzője…
Üzlet az oktatás
Aki sokat keres, tehát akinek a piac magasan az átlag fölött értékeli a tudását, azt kevésbé fenyegeti az automatizáció, minél többet keres, annál kevésbé. Aki…
Oktatás és társadalmi háttér
Mennyire számít a diákok eredményességében a társadalmi háttér, hogy honnan jöttek? Azaz mennyire (nem) látja el a közoktatás a felzárkóztató funkcióját? Eredményesség szerinti országonkénti rangsor,…
Nincsenek csodák
A bérszínvonal szorosan összefügg a termelékenységgel, tartósan csak az előállított GDP növekedésével tud nőni. Forrás az MNB elemzése, ajánlásokat is megfogalmaz a termelékenység javítására: oktatás…