Az elmúlt év véleményem szerint áttörést hozott a gazdaságpolitikában: végérvényesen velünk marad a Modern Monetáris Elmélet gyakorlattá válása, azaz a jegybank-állam koordinált stimulus. A válság…
portfolioblogger cimkével ellátott bejegyzések
Űrturizmus
„Kedves utasaink! Ha balra tekintenek, az ablakon túl a Nemzetközi Űrállomást látják!” Az előbbi mondat talán kicsit irreálisan hangozhat a legtöbb olvasó számára, hiszen ahhoz,…
Összeesküvés Amerika ellen
Kína és Oroszország együttesen történelmileg páratlan kísérletet hajt végre. Minden létező, a jövőt érintő, gazdasági, politikai, pénzügyi, tudományos téren késznek mutatkozik összefogni – Amerika ellenében….
Jelentenek-e menedéket a részvények inflációs környezetben?
Az elmúlt hónapokban a tőkepiacot talán leginkább foglalkoztató kérdés, hogy a jelenben tapasztalt inflációs várakozások emelkedése vajon egy tartós folyamat kezdete-e, véget érhetett-e az elmúlt…
Nettó zéró kibocsátás – vállalati oldalról
Egy januári bejegyzésben már írtunk a Net Zero Initiative-ről a befektetési alapkezelők szempontjából, ez viszont a kezdeményezésnek csak egy aspektusa. Nemcsak az alapkezelők, hanem a…
Majd a robotok megmentik a nyugdíjasokat!
Archívumunkból (2017): Igaz, előbb elveszik a munkájukat A társadalom elöregedése napjaink egyik legaggasztóbb kérdése. Mi lesz a nyugdíjjal? Mi lesz a nyugdíjasokkal? Egyelőre a fiókomba…
Soha ilyen jókedv!
Ilyet még nem látott a világ, az Egyesült Államokban olyan ütemben oltanak, hogy a vállalatok beszerzési menedzserei a szolgáltatószektorban a valaha látott legboldogabbak a jövővel…
Forgatókönyvek egy témára: sorsunk a következő húsz esztendőben
Visszafogottan szólva is nem sok jó vár az emberiségre a következő két évtizedben. Leegyszerűsítetten ez a mondanivalója az amerikai hírszerzőügynökségek összesített jelentésének, amit négy évente…
Volatilitás, a tőkepiacok új mozgatórugója
A biztosítási piacok több évezredes történelme során a biztosítótársaságok folyamatosan kockázatot adtak el az ügyfeleiknek, mégsem hallunk nagyon olyan történetről, hogy egy biztosító tönkrement csupán…
Tőzsde: Addig jó, míg a Fed-nek jó (még sokáig jó neki)
Az amerikai jegybank – ki nem mondott, hivatalosan soha le nem fektetett – új küldetése, hogy biztosítsa, sőt garantálja a tőzsdei boomot. És ezt a…
Több tiszteletet a reklámblokkolómnak!
Archívumunkból (2019): Képzeljük el, hogy valamikor a 2000-es évek elején beülök egy bankba olyan ártalmatlan ügyeket intézni, mint mondjuk számlanyitás és betétlekötés. Az egyetlen furcsaság,…
Egy kicsit kevésbé olcsó
Novemberben elkezdődött végre, amit évek óta vártunk: azóta a Value részvények alaposan felülteljesítik a Growth részvényeket. Az ábránk éppen amerikai Value részvények diszkontját mutatja a piachoz képest,…
Aranyat vett az MNB
A világban folyik a végtelen pénznyomtatás. Márpedig ha papírpénzből bármennyit lehet nyomtatni, akkor az nem ér semmit. Ezt tudhatják a Magyar Nemzeti Banknál is, és…
Cathie Wood tündöklése és bukása?
141 százalék átlagos hozam, 20,5 milliárd dollár beáramlott tőke. Ezek az időközben sztárbefektetővé avanzsált Cathie Wood és az általa vezetett ARK Invest 2020-as számai. Wood…
Migráció-vissza… haza
A koronavírus járvány nyomán kialakult vagy kialakulóban lévő életmódbeli, társadalmi, politikai, technológiai változások megállíthatják a migrációt. S mi több, beindítani látszanak olyasmit, amit nevezhetünk „hazaszivárgásnak”,…
Jöhet a négynapos munkahét?
A pandémia jelentősen megváltoztatta a munkahelyeket, munkakörülményeket. Mi számít manapság átlagosnak? Heti 2 nap otthon? Teljes home office? Tavaly még szkeptikusak voltunk, de manapság már…
Vulkánkitörésből gazdasági világválság
Ma van az évfordulója az 1815. április 5-i vulkánkitörésnek, amelynek talán a harminchárom évvel későbbi forradalmunkat is köszönhetjük. Ezen a napon – több évszázad szunnyadás…
A győztes mindent és mindenkit visz
Archívumunkból (2018), aktuális fejleményekkel, gondolatokkal kiegészítve: MIÉRT GOND, HA ERŐSÖDIK A VÁLLALATI KONCENTRÁCIÓ? Az elmúlt 20-25 évben a technológiai fejlődésnek, a globalizációnak, valamint a versenyhatóságok…
9 hónap, 27% élelmiszerár-emelkedés
Adtunk mi is egy hatásvadász címet, kiemelve a járvány mélypont óta tartó emelkedést. Valójában azt is írhattuk volna, hogy 3 év alatt 15 százalékot emelkedtek…
Ukrajnából szeretettel – ZAZ 1102 Tavria (1987-1997)
A Zaporizzsjai Autógyár (ZAZ) teljesen új fejlesztésű modelljének bemutatását 1981-re tervezték, az első prototípus mégis csak 1986-ra készült el. A késlekedés hátterében az állt, hogy…
NFT- a legújabb kriptoőrület
Az NFT (non-fungible token) egy olyan blockchain technológián futó adategység, mely egyediségét és lemásolhatatlanságát a blockchain által létrehozott egyedi azonosító biztosítja, így ezzel az egyediséggel…
Business Travel forever – vagy never ?
Dzsungelben, hajókon, tengerpartokon, háromezer méter magasban vagy egy alföldi falucskában élni és ilyen helyekről dolgozni! Aztán váltani: a magas hegyekből leköltözni másik három-négy évre a…
Inflációs félelmek
Az elmúlt néhány hétben az infláció volt az uralkodó téma a tőkepiacokon. Jobban mondva az amerikai infláció és a várakozások hatására emelkedő állampapírpiaci hozamok. A…
MÁP Plusz vagy euro? A válasz: 408,3
A blog podcast-ja, a HOLD After Hours, legutóbbi adásában szóba került ez az egyre gyakrabban felmerülő kérdés. A likvid, kockázatmentesen megőrzendő vagyont a hazai lakossági…
Az erdogani reformok
Erdogan a múlt héten, bepipulva egy kamatemelésen, kirúgta a jegybankelnököt, majd hozott egy másikat, aki szerint (Erdoganhoz hasonlóan…) a magas infláció oka a magas kamatok….
Az Ivy League iskolák gazdagságának kulcsa: az egyetemi alapítványok
A felsőoktatási és akadémiai világ csúcsán a tudományos munka mellett figyelemre méltó vagyonkezelés is történik az egyetemek mögött álló alapítványok által. Cikkemben a világ talán…
Forintgyengítés = euroizáció
A folytonos forintgyengítés szinte a hazai gazdaságpolitika része lett, aminek van egyfajta logikája: afféle ázsiai modellt másolva, alulértékelt devizával, alacsony kamatokkal és támogatott hitelekkel próbálunk…
Gigantikus gazdaságpolitikai kísérlet
A COVID-19 válság nemcsak a vakcinafejlesztőket, hanem a gazdaságpolitikusokat is kényszerhelyzetbe hozta. Nagyon gyorsan kellett reagálni, a normál menetrendhez képest ezúttal sokkal kevesebb idő jutott…
Jó lesz vigyázni Kínával: Zsarol. Átszabja a geopolitikai térképet.
Értelmét vesztette már arról vitázni, hogy ki a hunyó, melyik fél a hibás: Kína és az Egyesült Államok, Kína és a Japánt is magában foglaló…
Idővel jön a boldogság
Nem igaz, hogy a Covid általános rettegést, félelmet generált az idős emberek többségének körében. A járvány – lelkileg – inkább a fiatalabb felnőtteket „készítette ki”…