Archívumunkból (2016): Tudni vagy nem tudni? Nem szeretjük a bizonytalanságot. Valójában Ön is, kedves Olvasó, azért olvassa írásainkat, mert szeretne teljesebb képet kapni a világról….
pszichológia cimkével ellátott bejegyzések
Gondolkodni fárasztó
Az archívumunkból: Az agy nem befektetési döntésekre való Az emberi agy a testsúlyunk két százalékát teszi ki. Viszont oxigén és energiafelhasználásunk akár 20 százalékát is…
Miért nem döntünk mindig racionálisan?
A világ bonyolult. Mi, emberek csak még bonyolultabbá tesszük. Képesek vagyunk a megismerésére és átalakítására. Gyűlöljük a bizonytalanságot, amelynek leküzdésére készek vagyunk rengeteg időt és…
Ha jó a kedvem…
Fogamzás és fogyasztói bizalom kapcsolata
Az időzítés veszélyei
2011-12 tájékán úgy tűnt, nem járnak jól azok, akik magyar részvényeket birtokolnak. Sok ügyfelünk gondolhatta úgy, hogy ez azt jelenti, a jövőben sem fognak jól…
A WYSIATI csapdájában
Csak az létezik, amit látunk? Ha az egyes befektetési eszközök jövőbeli hozamkilátásaira tekintünk, könnyen juthatunk arra a konklúzióra, hogy a hozam reményében kockázatot kell vállalnunk,…
Jobb vagy rosszabb, mint 50 éve?
Tekintve, hogy mekkora fejlődés zajlott le az emberiség életminőségében, és minden egyes év az emberiség legjobb éve, aligha van a földgolyónak olyan zuga, ahol erre…
Tovább egyenesen felfelé vagy realizálni a profitot?
Ha megkérdeznénk a befektető ügyfelekkel találkozó szakembereket, hogy mit tapasztaltak ügyfeleik körében, mi okozza számukra a legnagyobb bosszúságot, valószínűleg azt válaszolnák, hogy a befektetők számára…
Semmi sem bénít úgy, mint a választék
A választás szabadsága és terhe Olyan világban élünk, amelyben az emberek egyik része attól szenved, hogy nincs választása, a másik része pedig attól, hogy túl…
Az kispapírokrúl
Két nagy, igazi, agyeldobós kispapír-árrobbanást láttam eddig a magyar tőzsdén, az elsőt 1997-ben, a másodikat 2006-7 táján. Mindkettőre jellemző volt, hogy a bikapiaci emelkedés utolsó…
Egy újabb jó ábra
Gyakran egy ábra sokkal jobb, mint akárhány leírt mondat, és most ismét beleakadtam egy fontos grafikonba. Már korábban is írtam arról, hogy a különböző lakossági…
A közgazdaságtan végre nyit a valóság irányába?
Talán igen. Az emberi racionalitás korlátosságát hangsúlyozó viselkedési közgazdaságtan egyik vezéralakja, Richard H. Thaler kapta idén a közgazdasági Nobel-díjat, 15 évvel a viselkedési forradalom másik nagy…
A legfontosabb ábra
Úgy gondolom, hogy a globális gazdaság kilátásai szempontjából a legfontosabb ábra az, amit a szöveg alján mellékeltem és amely a fejlett világbeli munkanélküliségi rátát mutatja….
Hogyan is viszonyulunk a kockázathoz?
Alapigazság, hogy a kockázat olyan kulcstényező a befektetéseknél, ami alapvetően meghatározza a lehetőségeinket. Nagyon fontos a befektetési döntésnél, hogy tisztában legyünk a saját kockázati preferenciáinkkal,…
A veszteség színe? Még ez is hatással lehet a döntéseinkre!
Amikor befektetési döntést hozunk, igyekszünk elsősorban fundamentális tényezőkre támaszkodni, például megállapítani az adott vállalat belső értékét, felmérni az egyéb kockázatokat. A döntés végkimenetelét azonban pszichológiai…
Noszogatással a költséghatékonyabb államért?
Ha döntéshozatalról van szó, az ember korántsem racionális, aminek még társadalmi szinten is hatásai vannak. A nudge fogalma már évek óta ismert, olyan technikákat foglal…
Nyereményben bízni
A napokban ismét hallani lehetett a Fortress-ügyről. Június közepi bejegyzésemben épp azt írtam, hogy „a piramisjátékok célközönsége sajnos megtanulta, hogy sok munkával, áldozatvállalással sem tud…
Hogyan nem lehet meggazdagodni
Napjainkban egyre többet beszélgetek a gazdagságról, gazdagodásról, annak korlátairól. Lehet nagyon jó sztorikat hallani arról, ki hogyan gazdagodott meg, kinek mekkora szerencséje volt. Mi lehet…
Pánikkeltés
Thomas Robert Malthus híres 1789-es esszéjétől (An Essay on the Principle of Population) kezdve nagy hagyománya van a rettegésnek illetve a rettegtetésnek, hogy az emberiség…
A strucc évada
Óriási kockázatot jelent az a globálisan terjedő jelenség, hogy az emberek egyre nagyobb hányada csak azokról az információkról vesz tudomást, amelyek alátámasztják saját előítéletét, világszemléletét….
Hülye voltam
Mennyiszer hallottam ezt a szöveget barátoktól, spekiktől, befektetőktől. Egyszerű magyarázat, kényelmes kipipálása a problémának, jó hárítás, csak nem megoldás, és nem vezet sehova. Mostanában már…
Van még hova fejlődni
Többször is bebizonyosodott már, hogy a háztartások gyakran nem racionális okok mentén hozzák pénzügyi döntéseiket, legyen szó befektetésről, vagy akár hitelfelvételről. A háztartási pénzügyek egy…
Miért repül az idő?
Miért „repül az idő”? Miért érezzük azt, hogy egyre gyorsabban telik? Egy koncepció szerint az időérzékelésünk nem lineáris, hanem logaritmikus, adott időegységet annak függvényében érzékelünk,…
Az irracionális szavazó
“A demokrácia azért vall kudarcot, mert azt nyújtja, amit a választók akarnak.” Nem hiszem, hogy ezzel újat mondok, de sok bosszankodástól óvja meg az embert,…
Devizapiaci dogma
Az olimpiát követve csupa olyan sportembert láthattunk, akik egy célnak, egy víziónak rendeltek alá mindent. Egy hosszú felkészülést követően a verseny végén azonnal megszületik az…