Archívumunkból: Ez a cikkünk tavaly nyáron született, de ilyen, koronavirussal terhelt időszakban különösen aktuális. Elöljáróban szeretném leszögezni, hogy az Alapblognak nincs véleménye az utazásról. A…
Best of Alapblog
Így vásároljunk saját részvényt!
Archívumunkból (2016) Hogyan lesz 1 dollárból 181? A részvény-visszavásárlások reneszánszát éljük. Az S&P 500 vállalatai nagyobb összeget költenek visszavásárlásokra, mint osztalékfizetésre. Több magyarázat is van arra, hogy…
Miért nem döntünk mindig racionálisan?
A világ bonyolult. Mi, emberek csak még bonyolultabbá tesszük. Képesek vagyunk a megismerésére és átalakítására. Gyűlöljük a bizonytalanságot, amelynek leküzdésére készek vagyunk rengeteg időt és…
Tőzsde, a mentorunk
A tőzsde sokak szemében egy kiszámíthatatlan terület. Aki viszont közelebb merészkedik hozzá és megpróbálja megérteni, nagy kincsre tehet szert, ami nem merül ki csupán vagyonunk…
Mit adtak nekünk a kapitalisták?
Tőkevándorlás az önkény uralmától a törvény uralmához Történetünk valamikor a XVI. században kezdődik, amikor Európa országai még semmiféle technológiai vagy vagyoni előnyre nem tettek szert…
Az időzítés veszélyei
Az Indexen olvastuk, ezt gondoljuk róla: 2011-12 tájékán úgy tűnt, nem járnak jól azok, akik magyar részvényeket birtokolnak. Sok ügyfelünk gondolhatta úgy, hogy ez azt jelenti, a…
A demográfiai probléma minden befektetést érint
Az Indexen olvastuk, ezt gondoljuk róla: Demográfia, forint, gdp A demográfiai helyzetet nézhetjük lokális és globális nézőpontból is, és mindkettő teljesen értelmes, indokolható vélemény. A globális nézőpont…
Futball az egész világ…
Változik a világ. Az autókból eltűnnek a sofőrök és a benzin, a könyvtárak tudása már mindenki lakásában ott lehet és most már a mozifilmekhez sem…
400 óra és Izaura felszabadul
– Nem „kell” bejönni túlórázni szombaton, – mondta határozottan a munkaadó – de akkor hétfőn se dolgozni… – Rendben, főnök, – válaszolta még határozottabban a…
Mennyi pénz kell ahhoz, hogy soha többet ne kelljen dolgoznom?
Aki felelősen gondolkodik a jövőjét illetően, biztosan feltette már magának a kérdést, hogy mennyi pénzt tegyen félre a nyugdíjra. Ennél talán egy fokkal még izgalmasabb…
Emigráns infláció
Hová tűnt a reálbér-emelkedés? Két infláció-számítással kapcsolatos technikai információval indítanék. És egy ígérettel, hogy a folytatás sokkal érdekesebb lesz. Az egyik, hogy a lakásárak 2012-től…
Részvényalap szabadon, már 15 éve
Idén lett 15 éves a Concorde Részvény Alap. Ezen időszak alatt megélt több jó és rossz piaci időszakot is. Indulása az amerikai dotcom lufi kipukkanásának…
Elindult a „Best of Alapblog”
Kedves Olvasóink, ezennel elindítjuk a „Best of Alapblog” rovatunkat. Ide azok a cikkeink kerültek be, amelyekről úgy gondoljuk, hogy egyrészt valamiért érdekesebbek az átlag, nálunk…
Befektetők harca a vagyonuk megóvásáért
Mit lehet tenni a válság utáni pénzügyi elnyomásban? Magyarországot is elérte a globális pénzügyi elnyomás hatása: a megtakarítási többlet és a jegybankok erőteljes akciói következtében…
A pénznyomtatás = az infláció városi legendája, avagy hogyan nem hízol meg a csokitól?
Számos pénzügyi befektető hosszú évek óta várja a magas infláció beköszöntét a fejlett országokban. A fő ok a pénzügyi sajtóban sokat emlegetett jegybanki „pénznyomtatás”. A…
Lassulnak a fejlett gazdaságok?
Megoldás: Emelni kell a kamatokat. Komolyan. Az elmúlt pár napban kijött néhány gyenge makroadat az USA-ból és Európából. A halovány konjunktúra jelei rögtön bizakodást keltenek…
Venezuela: Apokalipszis most
Ez a végső stádiuma a venezuelai állam összeomlásának: nincs hús, nincs liszt, nincs vécépapír, nincs gyógyszer, nincs áram, 700% infláció, utcai fosztogatások és nyílt erőszak,…
A nullkamat csapdája
A jegybankok alapvetően azzal próbálják a gazdaságot szabályozni, hogy a kamatot emelik vagy csökkentik – legalábbis az elmúlt évtizedekben ez volt a jellemző. Ha leviszik…
Támad az Uber!
Nyertesesek és vesztesek a nagy taxisháborúban Az elmúlt hónapokban váratlanul Magyarországon is aktív témává vált az Uber léte és hatása gazdaságra, társadalomra. Miután a haragvó…
Az alapkamat, mint az új svájci frank
Van egy ábránk, amit vélhetően elégedetten szemlélhetnek az MNB-ben, elvégre a cél az, hogy a magyar gazdaság korábbi devizaárfolyam és globális tőkepiaci hangulat kitettségét lecseréljék…
Befektetések hosszú távon
Alábbi cikkünk a novemberi A Lapban jelent meg. Esést azóta láttunk bőven, az augusztusi „flash crash” azonban továbbra is egyedi. Amikor a teknősbéka lefutja a nyulat…
Lottó. Őrület?
„Be lehet csapni mindenkit rövid ideig, vagy néhány embert sokáig, de nem lehet sok embert sokáig.” (Abraham Lincoln) Nehezen tudnék felidézni annál nagyobb döbbenetet az…
Elektromos (ön)vezetőképesség
Autonóm autók a pályán Az elektromos autózás előretörése kapcsán érdemes felidézni az autógyártás hőskorát. Van mit tanulnunk a múltból. A 19. és a 20. század…
INGATLANBOOM: EZ MÉG CSAK A KEZDET
Felrobbantak az albérleti díjak. Airbnb-láz. Buborék! Ugye most van ez a fellángolás a pesti lakáspiacon, de majd visszaesnek az árak? Ugye? Nagyjából heti háromszor hangzik…
A szerencse legyen velünk
A véletlen szerepe a befektetésekben Úgy születtünk, hogy nem szeretjük a bizonytalanságot. Mindenről tudni szeretnénk, hogy miért van így, hogyan működik. Ez hajtja a társadalom…
A munkanélküliség-alapú társadalom felé
A munkaalapú társadalom víziójától vezérelve a kormány hozzálátott az ország újraiparosításához. Meggyőződésem, hogy a koncepció teljesen hibás. A rövid távú hatások elemzését másra hagyom, inkább…
Csak óvatosan az euróval! – interjú Soros Györggyel
Megbukott Angela Merkelnek a megszorításokon alapuló diktátummodellje Európában – állítja minden idők egyik legnagyobb befolyással bíró, legsikeresebb befektetője, Soros György. A nekünk adott interjúban jelzi,…
Concorde 2000: a múlt fogságában?
Biztos már Önök is sokszor találkoztak olyan írásokkal, amelyek bemutatják, hogy 2050-re Kína átveszi a világuralmat, messze a legnagyobb gazdasági hatalom lesz, Indiáról nem is…