Az elmúlt évtized globálisan is a nulla és negatív hozamokról szólt. Ráadásul úgy néz ki, hogy ez a hozamkörnyezet egy darabig még biztosan velünk marad….
Fizikus
Digitális aranybányák
A várható infláció elől a befektetők kedvelt menedéke az arany. A jegybankok nyomtatják a pénzt, de aranyat nem tudnak nyomtatni, vagyis az arany pénzben mért…
Miért fogadtam a bitcoinra a mánia csúcsán?
5. rész: Állami áldás Habár pontosan tudtam, hogy egy piaci mánia végső szakaszában vagyunk és hamarosan jön az összeomlás, 2017 decemberében mégis arra fogadtam, hogy…
Digitális aranytartalékok
Egyre több jel utal arra, hogy a bitcoin szélsebesen halad a digitális arannyá válásnak az útján. Az egyik ilyen jel a tőzsdei cégek között az…
Pénznyomtatás limit nélkül, bitcoin feleződés
A bitcoin feltalálója és első bányásza, az ismeretlen Satoshi Nakamoto, a blokklánc legelső, genezis blokkjába egy üzenetet kódolt bele. Az üzenet a The Times 2009….
Ékszerek bitcoinból
A címben jelzett abszurditás a valóságban természetesen nem létezik. Habár blokkláncon alapszik, ékszereket mégse készítenek bitcoinból. És ennek most különös jelentősége van. Aranyból ugyanis igen,…
A teremtés koronái
A Biblia szerint Isten az ember megteremtésével fejezi be a genezist, majd megpihen. A teremtés ezzel nyeri el végső célját, mi adunk értelmet az egésznek,…
A Tesla titka, 2. rész
Az előző részben arra jutottunk, hogy a Tesla részvény magas árazását részben indokolhatja az elektromos okosautó feltalálása és tömegtermelésbe állítása. Ehhez hasonló, hétről hétre új…
A Tesla titka – 1. rész
Néhány héttel ezelőtt az Alapblog Nap ábrája rovatában közöltek egy érdekes ábrát, ami a Tesla és a három nagy amerikai hagyományos autógyártó (Ford, General Motors,…
Bejelzett a szórólap-index
Évekig tartó tetszhalott állapotából 2014-ben éledt újjá a hazai lakáspiac . Hosszú stagnálás után akkor fordultak meredeken felfelé a lakásárak, mikor a tranzakciószám is jelentősen…
Hogyan következik az ’56-os forradalomból a Bitcoin és az Ethereum?
Az 1956-os forradalom bukása után 200 ezer ember hagyta el az országot. Köztük volt egy olyan fiatalember is, aki részt vett a harcokban, és a…
Miért fogadtam a bitcoinra a mánia csúcsán?
4. rész: Vezér nélkül Habár pontosan tudtam, hogy egy piaci mánia végső szakaszában vagyunk, és hamarosan jön az összeomlás, 2017 decemberében mégis arra fogadtam, hogy…
Miért fogadtam a bitcoinra a mánia csúcsán?
3. rész: Hálózati hatás Habár pontosan tudtam, hogy egy piaci mánia végső szakaszában vagyunk, és hamarosan jön az összeomlás, 2017 decemberében mégis arra fogadtam, hogy…
Miért fogadtam a bitcoinra a mánia csúcsán?
2. rész: Digitális arany Satoshi Nakamoto – a bitcoin ismeretlen feltalálója – eredetileg azt remélte, hogy egy olyan fizetési rendszert alkot, ami radikálisan olcsó, akár…
Mérföldkő a kriptoban – Néhány gondolat a Libráról
A kriptopénzeknek is megvan a maga lehetetlen szentháromsága. Nem tudunk egyszerre erősen skálázható, teljesen decentralizált és tökéletesen biztonságos hálózatot létrehozni. Csak az egyik tulajdonság rovására…
Miért fogadtam a bitcoinra a mánia csúcsán?
1. rész: Fogadjunk! 2017 decemberében Zsiday kolléga szokása szerint egy találó kör-e-mailt küldött néhányunknak. Ron Paul twitter szavazásának eredményével szemléltette a bitcoin mánia akkori kiteljesedését….
10 éves a bitcoin – Az összeomlás éve
Az elmúlt év vérzivatarosan alakult a bitcoin piacán. A buborék kipukkanása után sokan a halálát, vagy legalábbis az eljelentéktelenedését vizionálják. Igazolva látják, hogy a legnagyobb…
Éter fundamentális elemzés
Négy-öt évvel ezelőtt, a bitcoin előző mániás ciklusában az árfolyam meredek emelkedése után 1200 dollárnál tetőzött, majd egy bő évnyi lejmenet után egészen 150-ig esett….
A botcsinálta milliárdos
Üres zseb, újratöltve Hogyan válhat dollármilliárdossá egy inkompetens vezető és hanyag cégtulajdonos, miután csődbe kormányozta a vállalatát? Habár ez az abszurd végkifejlet még nem következett…
Kitört a bitcoin-láz
Lassan öt éve, 2013 márciusában mutattam be az Alapblogon öt részes sorozatban a bitcoint, melynek címe „Kitörőben a bitcoin-láz” volt. Azért választottam ezt a címet,…
A kőpénztől az okos szerződésig
Vérszerződések az interneten Valahol a Csendes-óceán közepén található egy apró trópusi szigetcsoport, a Yap-szigetek. Ősidők óta egy bennszülött törzs lakja, és ez a távoli közösség…
Kriptolufi
2014 nyarán az Ethereum projekt megvalósítására közösségi finanszírozásban gyűjtöttek forrást. Akkor 35-36 centért lehetett elővásárlásban étert venni (erre a lehetőségre amúgy akkoriban felhívtuk az Alapblog…
Zcash, a titkos pénz
A bitcoin megszületésével egy addig ismeretlen, teljesen újfajta elven működő pénzrendszer jött létre 2009-ben. A fő ismérve, hogy decentralizált, tehát központ nélkül működik. Ellentétben a…
Párhuzamos univerzumok – The DAO, 3. rész
Az előző részből kiderült, hogy a The DAO nevű decentralizált cég kirablását követően az Ethereum blokklánca végül tartósan kettéágazott. A közösség eredeti szándéka nem ez…
Egy virtuális cég bukása – The DAO, 2. rész
Ahogy azt az előző részben bemutattam, a közösségi finanszírozás májusi sikere után június 17-én óriási pofon érte a The DAO tulajdonosait. Egy ismeretlen támadó kiskaput…
Egy virtuális cég felemelkedése – The DAO – 1. rész
Az elmúlt évek egyik legérdekesebb innovációja az okos szerződések megkötését lehetővé tevő „világszámítógép”, az Ethereum megalkotása volt. A találmányt korábban háromrészes cikksorozatban mutattam be itt,…
Új eszközök
Örömmel olvasom, hogy végre a legmagasabb szinten is a monetáris politika elégtelen eszközrendszeréről beszélnek. A jegybankárok Jackson Hole-ban tartott konferenciáján Yellen pénteken arról értekezett, hogy…
High income trap: Japán
A gazdagok csapdája Biztonságos beruházási környezet megteremtésével egy ország ki tud törni a szegénységből. A rendelkezésre álló olcsó munkaerővel párosítva ugyanis a külföldi befektetők számára…
Newtoni gazdaságtan
Nyugalom helyett mozgásban Arisztotelész szerint a testek természetes állapota a nyugalom. A mozgásukhoz folyamatos erőhatásra van szükség. Kétezer évig ez a tétel tartotta magát, ami…
Kitörés után a bitcoin
Ahogyan azt április végén Kitörés előtt a bitcoin? című írásomban jeleztem, valószínűnek tűnt, hogy a decentralizált pénz ára hamarosan nagyobb emelkedésnek indul. Érvelésem központi eleme…