2020 végül is váratlanul jól zárult a globális részvénypiacokon. Mindez, párosulva a vírustól nagy pofont kapó fundamentumokkal, azt jelenti, hogy jelentősen drágultak a részvénypiacok, köszönhetően…
Lombard
A value elmúlt időszakbeli alulteljesítése több nézőpontból Európa a múlt, Amerika a jövő?!
Cikksorozatunkban bemutattuk, hogy az utóbbi időszakban, különösen az elmúlt 5 évben jelentősen alulteljesítettek az értékalapú befektetések. Sokan vélekednek úgy, hogy ez a folyamat folytatódni fog,…
Kik hozzák a befektetési döntéseket: emberek, vagy homo economicusok avagy miért működött hosszú távon a value
A hétfőn indult cikksorozat első részében bemutattuk, jelenleg milyen rendkívüli időszakot élünk, amikor a nagy növekedésű vállalatok részvényei (growth) elképesztő módon felülteljesítették az alacsony árazottságú…
Ki adja át a helyét az újoncnak?
A közép-európai tőkepiac nem a kibocsátási aktivitásáról híres, a tőzsdéken nagyrészt a jól bevált régi szereplőkkel kereskednek, a vállalati finanszírozás elsősorban a bankpiacon történik, nem…
Új mélypontra estek az európai bankok, pedig a vállalati kötvénypiac nem számol komoly csődhullámmal
Az európai vírushelyzet romlása szeptember második felére elrontotta a hangulatot a tőzsdéken, különösen a ciklikus szektorokat érintette rosszul. Az európai bankszektor múlt pénteken új idei…
Jól nézze meg, mit takar a jó kinézet!
Archívumunkból (2014): A menedzsmentlélektan fortélyai Egy vállalattal kapcsolatos befektetési döntés meghozatalánál a számszerűsíthető fundamentumok mellett nagyon fontos a társaság menedzsmentjének pontos felmérése, helyes megítélése. A…
Az amerikai tőzsde idén elveszítheti a legjobb barátját
Nem az eredménynövekedésről van szó, az tragikus lesz Amerikában, de ugyanúgy igaz ez a világ összes tőzsdéjének vállalataira. Hanem a világ egyetlen globális vezetőjéről, aki…
Melyik részvényeket vegyük?
Maximális bizonytalanság, mérsékelt kockázat: ilyen lehet az ideális vállalat a következő hónapok részvényvételeire A koronavírus hatására elképesztő bizonytalanság övezi a gazdaságot, az idei második negyedév…
Európai részvények: 2009-es “mélypontokon”!
A koronavírus már biztos, hogy véget vetett a 2009 óta tartó, hosszú világgazdasági fellendülésnek. Azonban minden válság egyben lehetőség is arra, hogy a higgadt megtakarítók…
Szuperunalmas szuperkedd
Március 3-ai szuperkedden egyszerre tartják nagyon sok amerikai államban a demokrata előválasztást. Március közepére pedig nagy valószínűséggel eldől, hogy Trump kihívója egy radikálisabb, vagy mérsékelt…
Koronavírus gazdasági nyertese Törökország lehet?
A koronavírus miatt Kína ipari termelésének nagy része áll, kérdéses mikor indulhat újra. Közben elkezdtek szállingózni a hírek az európai gyártóktól, hogy komoly alkatrészhiányok alakulhatnak…
Csehország vs. Magyarország: kell-e verseny a mobilpiacon?
Hazánkban és Csehországban a régiónál alapvetően drágább mobil távközlést látunk, amiért a verseny hiányát okolhatjuk. A technológia váltások időpontja (mint amilyen most az 5G érkezése)…
Hány vállalat kapja el a koronavírust?
A cikk írásakor teljes bizonytalanság övezi a koronavírus lefutását. Sokan a 2003-as SARS vírushoz hasonlítják, ahhoz képest úgy tűnik jóval fertőzőbb, de valószínűleg kevésbé halálos…
Amikor megrendelés sem kell a magas tőzsdei értékeltséghez
A 2010-es évek Amerika diadaláról szólt a tőkepiacokon, az S&P 500 évi 7,5 százalékot vert rá átlagosan a világ többi részvénypiacára. Mindezt nagyban magyarázza a…
Európai részvények kiaknázatlan lehetősége
Az elmúlt évtizedben az amerikai részvénypiac történelmileg példátlan mértékben teljesítette felül Európát. A jobb hozamot magyarázandó, persze több strukturális (például az internetes cégek nagyobb aránya)…
Megöli az internet az európai plázákat?
Az elmúlt hónapok befektetési hangulatát alapvetően a következő gondolati séma vezérelte: ugyan van egy kis lassulás a világgazdaságban, de a nagyobb gondot megakadályozza a jegybankok…
Egyre indokoltabb az arany tartása hosszú távú megtakarításaink részeként
Christine Lagarde megválasztása az Európai Központi Bank élére a legutóbbi megerősítés. Ez nem személyeskedés, nem áll szándékomban a képességeit megkérdőjelezni. De annak, hogy a világ…
Lengyel – magyar: a gazdaságok együtt nőttek, a tőzsdei árak nem
Ha valaki öt évvel ezelőtt biztosan előre látta volna régiónk gazdasági fellendülésének mértékét, valószínűleg nyugodt szívvel vett volna közép-európai részvényeket. Hiába azonban a növekedés, pénzt…
Így vásároljunk saját részvényt!
Archívumunkból (2016) Hogyan lesz 1 dollárból 181? A részvény-visszavásárlások reneszánszát éljük. Az S&P 500 vállalatai nagyobb összeget költenek visszavásárlásokra, mint osztalékfizetésre. Több magyarázat is van arra, hogy…
A török eszközárak érdekes szintre estek, de a válság hosszabb lesz, mint azt sokan gondolják
A török tőkepiac makro oldalról nézve alapvetően befektethetetlen volt számunkra az elmúlt öt évben. Bár a GDP gyorsan emelkedett, de a növekedés szerkezete fenntarthatatlan volt,…
Továbbra is extrém kockázatkerülő a magyar, ha részvényekről van szó
Három hete jelent meg az MNB friss lakossági vagyonfelmérése, amelyről azóta több cikk is született, elsősorban arról, hogyan alakul a megtakarítások koncentráltsága a társadalom felső…
Félresikerült román IPO-k: jobban járt, aki elkerülte őket
A tőzsdei kibocsátás (IPO – initial public offering) a részvénybefektetés legmisztikusabb formája. És ahogy általában a misztikus dolgokkal kapcsolatosan, így az IPO-k esetében is érdemes…
Az időzítés veszélyei
Az Indexen olvastuk, ezt gondoljuk róla: 2011-12 tájékán úgy tűnt, nem járnak jól azok, akik magyar részvényeket birtokolnak. Sok ügyfelünk gondolhatta úgy, hogy ez azt jelenti, a…
Van jobb dolog az osztaléknál? Van, bizony
Ha a befektetéseinket olyan cégbe tesszük, ami fizet osztalékot, nyugodtan hátra dőlhetünk? Hát nem. Van jobb az osztaléknál is, főleg, ha hosszú távon gondolkodunk. Az…
Ausztrália: 27 éve nem volt recesszió, vajon felkészültek a következőre?
Viselkedési kutatások alapján tudjuk, hogy a jövővel kapcsolatos elképzeléseinket nagyban befolyásolják a közelmúlt tapasztalásai (visszapillantó tükör effektus). Egy olyan gazdaságban, ahol nemrég volt recesszió, sokkal óvatosabbak…
Meddig tarthat Európa két fele kétfelé?
Az elmúlt hónapok romló gazdasági kilátásai hatására eladási hullám söpört végig a Nyugat-Európai tőzsdéken. Közben a régiónk értékpapírjai érintetlenek maradtak. Mára szinte összeért a két…
A passzív befektetési alapok veszélyei
A kapitalizmus vívmánya veszélyezteti a kapitalizmus lényegét? Az elmúlt pár évtized kétségtelenül egyik legnagyobb vívmánya a tőkepiacokon az ETF-ek, azaz a tőzsdén jegyzett passzív befektetési…
Kiváló kiváló vállalatok
Spin-off A vállalati tranzakciók különös világot képviselnek. A tanácsadók és menedzserek egyszerre képesek értékteremtőnek beállítani a felvásárlásokat/összeolvadásokat a vélt szinergiákra hivatkozva, valamint a szétválásokat a…
Az időzítés veszélyei
2011-12 tájékán úgy tűnt, nem járnak jól azok, akik magyar részvényeket birtokolnak. Sok ügyfelünk gondolhatta úgy, hogy ez azt jelenti, a jövőben sem fognak jól…
A WYSIATI csapdájában
Csak az létezik, amit látunk? Ha az egyes befektetési eszközök jövőbeli hozamkilátásaira tekintünk, könnyen juthatunk arra a konklúzióra, hogy a hozam reményében kockázatot kell vállalnunk,…