Az infláció tartós árszínvonal emelkedést jelent, a pénz elértéktelenedését mutatja. A fogyasztói kosárról a statisztikát 1100 árucikk és szolgáltatás megfigyelésével és azok különböző súlyozásával készítik….
Mezőgazdász
A koronavírus élelmiszerhiányt (is) okozhat?
Ez a mondat elsőre rémisztő lehet és akár pánikszerűen elindulhatunk ismét egy élelmiszer bevásárlási körre, hogy betankoljunk lisztből és élesztőből, de még mielőtt ezt megtennénk…
4,7%
Az MNB kiadta a 2020. januári inflációs jelentését, ami leginkább az élelmiszer- és energiaárak megugrása miatt lépte át a toleranciasávot.. A jelentés szerint az üzemanyag…
Élelmünk robotizált útja
Napjaink a robotok és a mesterséges intelligencia forradalmáról szólnak. Néhány éve, még felkaptuk a fejünket, amikor arról olvastunk, hogy mennyire fejlődik az önvezető autózás, tudnak…
Húsmentes Burgerek üzlete
A „tőzsdei befektetők” egy része azt gondolja hype van a húsmentes ételek piacán, például Bill Gates jó befektetési lehetőségnek is tartja. Minden korábbi prognózis a…
Azonnali átutalás? Jó lesz!
A bankoknak a MIFID2 szabályozáson túl két új rendszer bevezetésén is dolgoznuk kell, melyek egyértelműen szolgálják az ügyfelek érdekeit is. Az egyik az azonnali fizetési…
Megéri hitelből?
Az új Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) sok kis és nagybefektető számára ad lehetőséget, hogy megtakarítását „szinte” kockázatmentesen helyezze el. A tőkepiacokon mindenki olyan befektetési lehetőséget…
Az aszály rontja a kilátásokat
A 2018. évi gabonatermés nem volt elég a kereslet kielégítéséhez az ENSZ és a FAO szerint. A FAO és a gabonatanács számításai alapján 2018-19-es mezőgazdasági…
Az antibiotikum biznisz
Forrás: assets.publishing.service.gov.uk „Világszerte évente 700 ezer ember (ebből 25 ezer EU-s állampolgár) hal meg antimikrobiális rezisztencia (AMR), azaz antibiotikumoknak és más gyógyszereknek ellenálló baktériumok, paraziták, vírusok és…
Kell a marha
Ki gondolná, hogy Kína marhahús importja az Amerikai Egyesült Államokból 134 %-kal nőtt 2018-ban, 2017-hez képest úgy, hogy a védővámok 25%-ról 37%-ra emelkedtek! USA-ban a…
Trade war a mezőgazdaságban
Szinte mindennap hallunk híreket az USA és Kína közti kereskedelmi háborúról, mely során körülbelül 2,9 milliárd dollárt veszít összesen évente a két gazdaság, mondta Wally…
A budapesti ingatlantulajdonosok követik a kínai modellt?
A magyar lakosságot és a befektetői köröket már néhány éve izgalomban tartják az ingatlanárakkal kapcsolatos várakozások. Az elmúlt években talán joggal mondható, hogy spekulánsok ezrei…
„Azért a víz az úr!”
Ha nem is úgy, ahogy Petőfi gondolta, de jól látszik, hogy a víz és annak hiánya az úr: Sör kedvelők számára rossz hír, a szárazság…
Huawei az önvezető autók piacán?
Az Össz-kínai Ipari és Kereskedelmi Szövetség a magáncégek 2017. évi bevételei alapján készített összeállításában a Huawei végzett az első helyen. A bevétele 15,7 százalékkal, 88,8…
Új kihívások a BMW miatt
Az elmúlt hetekben a BMW új debreceni üzeme az egyik fő téma az országban. A hasonló méretű üzemek létesítése szinte már rutin feladatnak számít, hisz…
Szarvasmarha-dinamika
Rohamléptekben fejlődik a mezőgazdaság is, bár nem érezzük olyan közel magunkhoz, mint mondjuk a mobiltelefonok átalakulását. Másik nagy különbség a két fejlődés között, hogy míg…
Új autók az utakon
Sokat foglalkoztat a gondolat, mennyi autót bírnak el a magyar utak, mikor mondjuk azt, hogy nem ülök autóba, inkább kerékpárral vagy tömegközlekedéssel utazok. Külföldi ismerőseim…
Választások és napsütés
Mennyire befolyásolja az időjárás a választásokat? Kutatók sokat foglalkoznak a depresszió lehetséges okaival, fázisaival. Hogy mikor is beszélünk depresszióról, érdemes itt elolvasni. Úgy tűnik, az…
Ingatlant bármi áron?
Sokat beszélünk manapság az ingatlanárakról. A fejlesztők, a befektetők és az ingatlanközvetítők érdeke is az, hogy az árak tovább emelkedjenek. Az otthonteremtésre vágyók viszont már…
A lottó ötös margójára
Comment kollégám cikkének Levél a 3 milliárdos lottónyertesnek apropóján két konkrét személyes élményt osztok meg: egy esetet, akit megőrjített a nyeremény és egy okos lottónyertes…
Hogyan nem lehet meggazdagodni
Napjainkban egyre többet beszélgetek a gazdagságról, gazdagodásról, annak korlátairól. Lehet nagyon jó sztorikat hallani arról, ki hogyan gazdagodott meg, kinek mekkora szerencséje volt. Mi lehet…
Futni vagy vagyont kezelni – 2. rész
Január közepén írtam arról, megpróbálok felkészülni a Kékes futásra. Most hétvégén rendezik, húsvétkor teszteltem, sík terepen menne a táv. Közbeszólt az időjárás, 45 centiméteres hó borítja…
Mezőgazdaságunk 55 éve
Korábban foglalkoztam a földár-változásokkal Magyarországon. Most kiemelek néhány gondolatot, milyen tényezők befolyásolhatják a földár-változást. Néhány földárat befolyásoló tényező Térbeli kötöttség: Elsősorban a helyi kínálati és…
Belföldi migráció – áldás vagy átok? 1. rész
Korábban sokat hallhattunk arról, hogy fiatal diplomások beteggondozó állásokat vállalnak Angliában. Legalább annyira népszerű munka (volt), mint a mosogatás, felszolgálás. Ez a munka ma már…
A kedvenc gyerekeket tovább tömték
Gyakran előfordul, hogy valami slágertermékké válik, ahogy az is, hogy a kedvenc gyerekkel kezd mindenki foglalkozni, őt támogatja. Ebben a cikkben a „kedvenc gyerekek” Budapest,…
Futni vagy vagyont kezelni?
Amikor 25 évvel ezelőtt egy kis Hajdú-Bihar megyei város melletti tanyánkon megszöktek a malacaink és a kukoricásból kellett kikergetnem őket, lazán lefuthattam a fél Maratont,…