1919-ben került az amerikai Legfelsőbb Bíróság elé a Schenck v. United States ügy, amelyben Oliver Wendell Holmes bíró úgy érvelt, hogy jogos volt Schenck elítélése…
Vakmajom
A járványból fakadó recesszió nem a kapitalizmus válsága
„A világjárvány során valójában a kapitalizmus nagy fétisei kerültek válságba: az egészségkultusz, a fogyasztás, a turizmus, a szórakozás és kikapcsolódás egyes formái. (…) A pandémia…
2021 első lenyomata
Az első hét tőkepiaci viselkedésének gyakran van prediktív ereje. Ha tán nem is az egész évre nézve, de az első negyedévre meghatározhatja a témákat. Ha…
Az életút a több egyedüllét felé? Az átlag számára, igen.
A grafikon azt mutatja, hogy egy átlagos amerikai élete során a napjából hány percet tölt egyedül, a partnerével, a családjával, a gyerekeivel, a barátaival és…
Semmi tervezés
Az év eleje szokásosan a tervezésé. Ehhez egy elgondolkodtató és magán túlmutató párbeszéd a koreai Élősködők (Parasite) c. kiváló film egyik jelenete. Ha azt nézzük,…
A tőkepiac társadalmi előnye
Az Ultragenix, egy olyan biotechnológai cég, amely kifejezetten ritka örökletes betegségek enzimcserés vagy leegyszerűsítve génterápiás gyógymódjának kutatásával foglalkozik. Ezt is fejezi ki a társaság részvényének…
Koronavírus közgazdaságtan
2 covid-19 PCR gyors teszt többe kerül, mint egy repjegy az EU-n belül oda – vissza. Drága az útlevél. Forrás: Vakmajom a Facebookon
A piac sosem áll le
Szombati piacozás a nueva normalidadnak, új normalitásnak becézett spanyol vasszigorban: kötelező maszk, szabadtéren is, távolság, kordonok, fertőtlenítés ezerrel percenként, figyelmeztető feliratok armadája. De olyan nincs,…
Haldokló nyugat, az.
Kisebb európai országok globális top 500-as egyetemei (Shanghai Ranking) Forrás: Vakmajom a Facebookon
Hova jutottak a Balti államok?
Augusztus 20 Észtország függetlenségének ünnepnapja. Hova jutottak a balti államok a kommunista diktatúra és az orosz megszállás vége óta, 30 év alatt a szabadpiaci kapitalizmussal,…
Kötelező oltás
Ausztrál miniszterelnök: amint kész a biztonságos és hatékony covid-vakcina, azt mind a 25 millió ausztrál állampolgár ingyen megkapja. Bizonyos egészségügyileg indokolt kivételekkel kötelezőnek kellene lennie…
Különleges korban élünk
Soha semmikor nem volt jobb megszületni mint most, és nem csak Japánban emelkedik úgy a születéskor várható élettartam, mintha zsinóron húznák. A 2019-ben világrajött japán…
Török út a pokolba
A jegybank idén már 65 milliárd dollárt költött el arra, hogy megtámassza a lírát, sőt, még kereskedelmi bankoknak is tartozik vagy 54 milliárddal, mert dollárhitelt…
Emberi gyarlóság és reflexivitás
“Kidolgoztam egy olyan fogalmi keretrendszert, amely előnyt adott nekem. A gondolkodás és a valóság összetett kapcsolatáról szól, és arra használtam a piacot, hogy rajta tesztelve…
Buchette del Vino
Újjáélednek Toszkánában a történelmi “borlyukak”. Buchette del Vino nevű kicsi ablakocskák, amelyeket a földtulajdonos nemesek városi házain nyitottak Firenzében a 16. században. Azt a célt…
Szabadság nélkül nincs jólét
“Az az általános közérzület, hogy Lukasenko miatt Fehéroroszország a modern világ páriája lett, és az emberek csupán valami “normálisra” vágynak. Ugyanazokat a jogokat és szabadságokat…
Nyugat győzni fog
“Az amerikaiak most már felismerik, hogy a Kínai Kommunista Párt, amely teljesen különbözik a kínai néptől, fenyegeti az értékeiket és azt, ahogy az életet élik….
Net nélkül a 21. században
Lukasenko lelőtte a netet. Ez egyszerűen hangzik, de pusztító hatása van a gazdaságra, mert 10 000-ével vannak idetelepítve IT állások a világ minden sarkából, Izraelből,…
Egyszemélyes családok előretörése
A magyar háztartások több mint 30%-a egyszemélyes, tehát egyre nagyobb hányadot tesznek ki a szinglik. A szingli nők között a fiatalabb korosztályban is jóval több…
Újabb csúcsok
Második valaha volt leghosszabb sorozatként március 9. óta nem volt három eső nap zsinórban a Nasdaq Composite indexben. Tegnapig. Az Airbnb is tőzsdére menne, 2000-es…
Hatékonyabb fotoszintézis
Algából vett génnel nemesített dohánynövényben sikerült hatékonyabbá tenni a fotoszintézist úgy, hogy közben kevesebb vízzel is megelégszik – ugyanezzel a módszerrel akár a rizs vagy…
A bolondság kora
“A skála egyik szélén azok vannak, akik szerint az emberi tevékenység “hozta létre a vírust”, azzal érvelve, hogy amikor felborítjuk a természetes élővilágot és babrálunk…
Több környezeti optimizmust
“7 milliárd ember ellátása élelemmel anélkül történt meg, hogy új területeket kellett volna bevonni a növénytermesztéshez vagy állattartáshoz. Sőt, csomó eddig művelt területet visszaadtak a…
Részvénykibocsátás tőkeigény nélkül
A Rocket Cos. (RKT) csütörtöki sikeres, jó időzítésű new yorki részvénykibocsátásak akadnak érdekes mellékaspektusai: A cégalapító tulaj, Dan Gilbert a piac árazása alapján 30+ milliárdos…
A fogyasztó jól van
Európai kiskereskedelmi forgalom: júniusban már magasabb, mint februárban a lezárások előtt, sőt, magasabb, mint 19 júniusában, éves szinten is növekedés van: a fogyasztó, köszöni szépen,…
Ott van a probléma, ahol nincsenek tüntetők
Megjelentek az évtizedek óta zajló globális értékrend kutatás, a World Value Survey 7. sorozatának első részadatai, még nincs minden ország feltöltve. Főleg az Amerikában, de…
Egyetlen jól megválasztott szó sokat változtat.
Koppenhága, Dánia. A világhírű Alchemist nevű étterem, amely molekuláris gasztronómia szeánszokat szervez planetárium is egyben. 377 euró egy menü ára, a tavaszi lezárás idejére átalakult…
Piaci logikák
2 éves csúcsra erősödött az euró a dollárral szemben. A befektetők valószínűleg az EU-USA növekedési kilátásokban az eddig árazotthoz képest az EU relatív javulását árazzák,…
A Microsoft megvenné a TikTokot
A Microsoft megvenné a TikTok-ot, illetve annak amerikai üzletágát, ami ár akár 50 milliárd dollár lehet. Eközben Trump azzal fenyeget, hogy az egész kínai kémcuccot…
Túl nagy amerikai tech vállalatok
Big Tech a Kongresszus előtt: jobbról-balról nyomás alatt, hogy túl nagyok és fel kéne darabolni őket. Pedig. Fogyasztók milliárdjai élvezik az olcsó szolgáltatást, amit nyújtanak….